Påskägg av papper att hänga i påskriset

Påskägg av papper

Att göra många fina dekorationer till påsk och påskriset hör till påsk traditionerna. Här ger vi inspiration och beskrivning på hur man kan göra fina påskägg av papper att hänga upp i exempelvis påskriset.

Det du behöver för att göra påskägg av papper

  • Papper i de färger du vill ha äggen i, exempelvis gamla tidningar eller enfärgade papper.
  • Lim
  • Snöre
  • Sax

Så här gör du påskägg av papper

För att göra dessa pappersägg så börja med att göra en äggformad mall (Du kan även ladda ner vår mall som finns längst ned i blogginlägget).

Klipp sedan ut minst sex stycken ägg (ju fler desto tätare). Vik sedan alla äggen på mitten och limma på den sidan som inte ska synas. Sätt sedan ihop äggen genom att limma en halva av ett ägg med en annan halva av ett annat ägg, sedan fortsätter man så tills man limmat ihop alla.

Innan man limmar ihop sista ägget så kan man lägga dit snöret som man vill att dom ska hänga i så får man dom gömda. Annars går det att sätta dom på utsidan sedan men det blir inte lika snyggt.

Olika varianter på påskäggen

Det finns flera olika varianter av detta ägg man kan göra. Vi har exempelvis gjort dessa tre varianter.

Påskägg av papper
Färgstarka pappersägg
Pappersägg gjorda av gamla tidningar.
Pappersägg med mönstrade papper av flera varianter.

Hoppas du har blivit inspirerad över hur du kan göra fina pappersdekorationer till påskriset.

Ladda ner

Här nedan kan du ladda ner mallen till ägget.

Fler påskäggspyssel

Är du sugen på läsa vidare om andra påskäggspyssel? Klicka i så fall på någon av nedanstående blogginlägg.

Lekar till påsk

Påsk är en högtid då man gärna leker lekar också både barn och vuxna. Skulle du vilja hitta roliga lekar till påsk så kika gärna in på vår hemsida med lekar: festligalekar.se. Bland annat så finns det en påsk skattjakt, tips på aktiva lekar och även häften med lekar för vuxna så som en quiz.


5 reaktioner på ”Påskägg av papper att hänga i påskriset

Lämna ett svar