
En halloween servettvikning som ett spöke! Det finns många roliga sätt man kan göra fina servettvikningar på till halloweendukningen. Vi har testat flera stycken varianter. Den här är nog utseendemässigt en av våra favoritvikningar. Den är kanske inte den enklaste vikningen men den är absolut inte svår heller. Allt du behöver är en vit servett och sedan en svart penna.
Man kan ju såklart ha någon annan färg på servetten om man inte vill ha vita spöken. Den svarta pennan har man till för att göra ansiktet på spöken, och man behöver såklart inte rita ansiktet som vi har gjort utan man kan också göra andra ansiktsuttryck. Eller varför inte variera, så alla spöken ser olika ut för en ännu roligare dukning. Vill man även att det ska vara som en bordsplacering så kan man välja att skriva namnet på servetten också någonstans.
Såhär gör du halloween servettvikning som ett spöke
Här nedan hittar du en länk till vårt instagramkonto där vi visar hur du gör servettvikningen. Glöm inte att följa oss där också för fler halloweentips. Vi heter festligatips.
Fler halloween servettvikningar
Vi har gjort många servettvikningar till halloween genom åren, det vore tråkigt om du missade dom också! Kolla därför gärna in dom också genom att klicka på länkarna nedan.
- Först vill vi tipsa om vår servettvikning som ser ut som en häxhatt som ligger på tallriken, väldigt fin och enkel servettvikning. Klicka här för att komma dit.
- Andra vill vi tipsa om är en servettvikning som ser ut som en fladdermus. Klicka här att komma till det blogginlägget.
- Sist men inte minst en servettvikning som ser ut som en pumpa. Otroligt enkel servettvikning! Klicka här för att komma till det blogginlägget.
Hoppas ni fick massor av härlig inspiration till halloween i det här inlägget! Vi har också en rolig hemsida där vi säljer lekar till halloween. Där hittar du bland annat halloweenpyssel för barn. Klicka här för att komma dit.



En reaktion på ”Rolig halloween servettvikning som ett spöke”